Увійти · Зареєструватися
 

Учасники

Потік Афіші Інформація

Автори / Фестиваль Етноеволюція / Б’ютіфул Карпати, або Якби не мороз... («Етноеволюція» у бурхливих враженнях та безладних роздумах)+ оновлений фотозвіт від Олександра Кузьмюка

От прямо з цього, з наболілого, і хочеться почати: якби не мороз... якби не мороз, то ми нехай і не поперлися б пішака з Космача до Тернополя, одначе наробили б ого-го якого галасу. Ми б цілий день мандрували вакхічним калейдоскопом барвистих яток на ярмарку; ми б гоцали, не дослухаючись до відчайного лементу втомлених ніг, під всі-усі етно-фольк-рок-поп-джаз-колективи; ми б на заллятих сонцем запашних дерев’яних лавах жерли шашлики (та інші традиційні гуцульські страви, ги-ги), надсилаючи їм услід літри холоднючого пива; ми б обов’язково кілька разів збігали в гори – просто так, подивитися на Космач здаля та провітритися з перепою... хоча який там перепій, не було б в нас ніякого перепою... якби не мороз...

Але мороз був. Точніше, не мороз, а просто собачий холод. З пронизливим вітром, важким похмурим небом, що цілий день сіяло нам на маківки то сніг, то раптове сонце, то перше й друге мішма. Собачий холод зустрів нас не одразу: він підло зачекав, поки ми розфасуємося по домівках, осядемо, зачепимося й будемо вже його навіки. Та ми б однаково нікуди не втекли.

Шлях майже через всю країну ми прокладали крізь сонце, тепло та еспарцет. Протягом дороги з Дніпра це слово прозвучало невідомо-скільки разів, бо через кожний десяток кілометрів який-небудь роззява підхоплювався і питав: «О, а шо це таке жовте квітне?», а великий знавець усього живого й народного Олексій «Льоня» Бондаренко терпляче казав: «Це еспарцет», і всі задоволені їхали далі. Еспарцет виявився дуже поширеною в Україні культурою.

Проїхавши Коломию, ми почали дертися вгору. Наш автобус нагадував маленького впертого слимачка, він все дерся і дерся вище, хекаючи, обережно намацуючи шлях, але не опускаючи рук і, слава Богу, не спускаючи коліс. Складалося враження, що нас підвісили на нитці, і ми бовтаємося собі, неприкаяні, вже не на землі, але ще не в небі. Хоча, може, то тільки я така чуйна до своєї власної вивищеності над рівнем моря.

І от, вже надвечір довгого подорожнього дня, дев’ятнадцять годин безперервного сплющування наших горопашних сідниць були виправдані цілковито: наш втомлений слимачок видерся на краєчок глибокої чаші, на дні якої так мальовничо розсипались крихітні й далекі будиночки, аж кожен з нас миттю зрозумів, що це Космач, та так чітко зрозумів, начеб омріяне нами (а ще більше – нашими сідницями) слово було накреслено прямо через увесь вражаючий пейзаж.

Пейзаж був справді вражаючий. Щоправда, можливо, тільки для мене. Бо я – соромно зізнатися – за чверть століття, проведеного на рідній планеті та в рідній Україні, жодного разу не встигла побувати в Карпатах, та й взагалі, в будь-яких інших горах. Сповзаючи в череві виснаженого хробачка серпантином, що вів до села, я за якісь лічені хвилини зрозуміла: гори – це добре. Бо гори – це як начеб хтось дуже сильний тримає тебе в долонях, і за якийсь час ти починаєш вірити, що він тримає тебе обережно, і не розплющить, і не впустить, і тобі стає затишно-затишно, ніби світу з його дурноверхими халепами взагалі нема.

Але, як показала практика, світ з його дурноверхими халепами був навіть тут, у цій розкішній чаші, з якої, без всякого сумніву, Господь подеколи п’є спокій та мудрість, коли ми, грішні, доведемо його вже до сказу своїми глупствами. Вузенькими вуличками Космача розпачливо метушилися працівники ДАЇ: вони дивилися на водіїв очима розгублених, покинутих напризволяще дітей, і викликали щире співчуття. На наш автобус розгубленоокі ДАЇшники поглядали вже з погано тамованою істерикою: куди його не приткни, він всюди щось затуляв, перекривав і всіляко псував. По всьому було видно: такого інтенсивного руху Космач не бачив ніколи в житті. І деякі з працівників ДАЇ, схоже, також. Врешті ми припнули нашого слимачка прямо понад розвалами намист, писанок та вишиванок (викликавши обурення деяких крамарів і полегшення на обличчях охоронців дорожнього спокою), і прочекали так ще добру годину на поселення та інші організаційні моменти, адже організатори дійства метлялися по селу з обличчями такими ж розгубленими і напівістеричними – якби не форма, їх та ДАЇшників важко було б розрізняти. Проте – все добре, що з хеппі-ендом. Зусиллями приїжджих та місцевих ентузіастів справи було вирішено, і для нас нарешті розпочався фестиваль.

Разом з фестивалем розпочалися собачі холоди. Ми синіли, курсуючи від вишиванок до плетених брилів, від писанок до хутряних жилетів (чи то пак кептариків), від плахт і тканих пасків, що звуться крайками, до теплих гуцульських пледів (чи то пак коців). Існування останніх радувало особливо: на другий день ними та іншими теплими примочками устаткувалася добра половина приїжджої публіки, завдяки чому Карпати стали сильно нагадувати Анди, а фестивальний люд – перуанських торговців кокою. Кожен боровся за себе на фестивалі, як міг: загортанням в коци, споживанням гаргантюелівських об’ємів солодкого міцного бальзаму (з підбадьорливими, натхненними назвами типу «Дев’ять сил», «Сім небес», «Цілющий» або «Кобзар»), танцями до упаду і дбайливо розробленими маршрутами від одного мангала з шашликом до іншого.

Фестивальну програму першого вечора ми, каюся, майже упустили: втомлені й змерзлі, ми ницо проміняли музику на міцний сон. Одначе другий день дав можливість надолужити. Прийшла деяка адаптація до кліматичних умов, міряти на вітру вишиванки стало вже не такими страшними тортурами, рівномірне пиття всього, що горить, гріло зсередини, і тому ввечері перед від’їздом всі відірвалися на славу. «Вертеп», «Даха-Браха», «Оркестр Янки Козир», «Атмосфера» – гоцалося під все, все звучало колоритно і незрівнянно, попри деякі трабли зі звуком, маленьку сцену та згадуваний вже собачий холод.

Вражень в результаті було отримано масу, але цим багатий всякий фестиваль етнокультури. Одначе саме тут я вперше зрозуміла, чого не вистачало мені в інших подібних дійствах. Знаєте, коли ми, змерзлі та щасливі, з купою обновок прийшли до господи на обід, наш ґазда, дивлячись на придбані нами вишиванки, сказав щасливому володарю однієї справді розкішної сорочки: «Тю, нащо ж ти з коміром купив, вони вже давно з моди вийшли». І в цю мить я зрозуміла, що недарма тряслася в автобусі та мерзла, мов цуцик. Бо одна річ – це подивитися на писанки-вишиванки-ляльки-глечики, послухати народні співи, погарцювати під фольк-рок. А зовсім інша – зробити все те саме в місці, де на вишиванки досі існує мода, хоча ти був упевнений, що всі вони – хоч із коміром, хоч без – вийшли з моди років сотню тому. Де справді ходять у народних строях, бо то одяг такий, а не ритуальне вбрання. Де можна побачити наречену в національному костюмі верхи на коні – в чоловічому сідлі та з рум’янцем в усю щоку. А за нею – дружків та молодого, так само на конях, так само з рум’янцем, але вже в цілком світських сучасних «трійках». Де гостей (а в нашому розумінні – просто постояльців) не відпускають з хати, не випивши «на коня» дві пляшки (вже на стоячка й з сумками в зубах), не заспівавши навзаєм пісень своїх країв та не розцілувавшись з кожним із абсолютно щирими й правдивими запрошеннями приїжджати. Де довкола, наче Божі долоні, змикаються гори, і все є таким справжнім і невигаданим, що самого себе хочеться випробувати на справжність та невигаданість... Пройдіть як-небудь і ви випробування справжністю – не пошкодуєте.

Вікторія Наріжна, спеціально для Арт-Вертепу

Фото - Олександр Кузьмюк


Фестиваль Етноеволюція Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач. Георгій Рябцев Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач. Віталій Кучеренко Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач. Лірник Сашко Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач. Віталій Кучеренко, Георгій Рябцев, Олександр Власюк, Тимофій Хом`як, Людмила Бабінець, Вікторія Наріжна, Ігор Петровський Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач Фестиваль Етноеволюція 2007. Космач. Ігор Петровський, Вікторія Наріжна Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Олександр Кузьмюк Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Божичі Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Виготовлення ляльок-мотанок Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Виготовлення ляльок-мотанок Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Олексій Бондаренко (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Олексій Сосницький (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Олексій Радько (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Тимофій Хом’як (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Влад Лисан (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Микола Константінов (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Тимофій Хом’як, Олексій Бондаренко (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Влад Лисан (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Тимофій Хом’як (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Лірник Сашко (Олександр Власюк) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Олег Ткач Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Олександр Чиж, Вікторія Наріжна Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Олег Карпинець, Олександр Чиж, Святослав Олійник Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Лірник Сашко (Олександр Власюк) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Лірник Сашко (Олександр Власюк) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Атмосфера Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Атмосфера Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Атмосфера Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Атмосфера Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Атмосфера Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Атмосфера Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Оксана Бондар (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Федір Бугай (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Олексій Сосницький (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Лірник Сашко (Олександр Власюк) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Влад Лисан (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Тимофій Хом’як (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Вертеп Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Микола Константінов (Вертеп) Фестиваль Етноеволюція 2007, Космач. Гурт Вертеп

 
 

Додав Art-Vertep 07 травня 2007

Про автора

Мандрівний фестиваль традиційного українського мистецтва «ЕТНОЕВОЛЮЦІЯ» Фестиваль "ЕТНОЕВОЛЮЦІЯ" вперше проведено 27 квітня 2006 року в Київському національному економічному університеті ім. Вадима Гетьмана.

 

Коментарi

05 травня 2007

Из первой фото надо обои делать.

05 травня 2007

Я задоволений, що поїхав. Особливо запам`яталися виступи "Даха-Браха", "Тінь сонця", та "Оркестр Янки Козир". На жаль, я чомусь не можу ніяк згадати хто ж був єдиним на Великій сцені кобзарем 1-го травня. Може хтось підкаже? Нарешті купив собі справжню вишиванку від майстрині. (До речі, дуже симпатична молода дівчина виявилась!)

05 травня 2007
я

тю, чого німа концертних?

07 травня 2007

мда холод був скажений, скажу як людина яка спала в наметі, особливо сподобалось зранку біля намету побачити лід :). З виступаючих - перший день так само випав із життя, бо були занадто змучені, тай слухати там не було оособливо кого, а ось в другий день дуже сподобалась Атмосфера! Що ж до організації самого фесту, вважаю було трохи нудно адже в день не були чим зайнятися, маю надію що наступного разу буде краще. Хоча не впевнений що наступного разу буде більше людей, адже знаю що багатьом фест не дуже сподобався, і багато людей відїзджали з Космача навіть на другий день вранці.

07 травня 2007

Хлопці та дівчата з Київа. Особливо для тих, кому сподобалась "Даха-Браха". Запрошую Вас до Центру Сучасного Мистецтва "ДАХ" 24 квітня о 19.00 та о 21.00 відбудеться вистава "Річард ІІІ.Пролог". вул.Велика Василькiвська (Червоноармiйська),136 Бронювання квитків із зазначенням ряду здійснюється за телефонами 529-40-62, 8-067-235-94-06

07 травня 2007

Дiйство було цiкаве. "Пропала грамота", "Очеретяний кiт", "Русичi", "Самi Свої", "Даха-Браха", "Атмасфера", "Вертеп", "Оркестр Янки Козир" - це ж просто суцiльна позитивна "еволюцiя" :-) На жаль iншi виконавцi були мною "пробуханi" в iнших мiсцях ;-) SenYa_, як це не було чим зайнятися у день? Ми, наприклад, полiзли ще вище. От-то було СУПЕР! Ти би це бачив. Космач лiжав у наших нiг десь так далеко внизу.

07 травня 2007

нагору то ми полізли, побродили, помилувались:) проте весь день по вітряним горам дещо холодно, не рятували навіть спеціальні напої. я так думаю, аби не собачий холод, то на багато що народ уваги б зовсім не звертав, залишаючи тільки позитивні емоції в памяті.

07 травня 2007

Ну, щодо собачого холоду, то це ви дещо перебільшуєте. Так, було не надто спекотно, але як для фестивалю («Дев’ять сил», «Сім небес», «Цілющий» або «Кобзар» та просто неперевершений гуцульський самогон!) - це абсолютно нормальна температура повітря ;) От де справді було холодно, так це в горах! Там уже й самогон не рятував... Але які то гори! Ах!!! А щодо першого дня, Арсене, то як це не було особливо кого слухати?! А "Пропала грамота"! А "Самі свої"!! А "Очеретяний кіт"!!! Та це ж суперова музика! Ну, звичайно, і другий день не відставав: "ДахаБраха"! "Вертеп"!! "ОЯК"!!! А от щодо "АтмАсфери", то ІМХО на Національному фіналі ГБОБ у Мукачевому вони виступили краще... І, до речі, правильно писати не "Атмосфера", а саме "АтмАсфера"...

07 травня 2007

Мої вітання амігос! Ось сьогодні лише приїхав до столиці з славної гуцульської землі. А саме Косівського району Ів.Франківської області, села Космач де проходив славний етноФест ЕтноЕволюція. Село Космач розташоване в Івано-Франківській області, в Карпатах за 30 км. від Косова, 32 км. від Коломиї. Огорнене зі всіх сторін горами, з полонинами, вічно зеленими лісами, неймовірною красою Карпат. В селі 32 присілки. Загальна площа - 84 кв. км. Проживає 6204 особи. Тобт оіншими словами село величезен та просто матьоре! Мій статус на цьому фесті був волонтерський, тур клуб мого універу виступив співорганізатором даного фесту, тому нас взяли туди кя волонтерів! ВОлонтерство то прсото супер! Безкоштовний доступ до вьсого дійства, погляд на фест з середини, можливість безпосереднього спілкування з музикантами та акторами, плюс твоя крапля в оранізації фесту! Отож таких як я зібралося аж 50 чёл з КНЕУ. Поселили нас в школі тривіальній сільській на підлозі, на кариматах. Хавали ми у справжніх гоцулів. І то вес було за символічку плату. Все почалося з поїзда КИїв-Франик. Разом з нами їхали музиканти гурту КанКвест. звісно я взяв у них автограф, і ми пили з ними вино. також познайомилися ще з якимось студентами з Могилнки та Шеви і продовжили пити вино з ними! Скажу чесно було справді класно і весело.Ё! це був другий раз коли я заснув в потязі без проблем і причому вранці відчув себе виспаним! Потмін а автовокзалі у Франику сіли на справжній підпільнйи автобуз, що прямував до славного міста Коломиї. Людей було у ньому по гуцульськи багато, але ми кинули карімати на підлогу і сіли на підлогу. Так якось доїхали. В коломиї пішли в музей Писанки ат гуцульського мистецтва та культури! скажу там було просто незабутньо! greatFull! perFect! так дочикалися ще быльшПалёноъ маршрутки ы гайданули у Космач. знову 2 години по гірському серпантину, по горам карпатським і ми у космачі. Поки ми доїхали весь автобус уже знав шо ми волонтер иі про фест! клялися шо пригоцаютьт на фест! потім на самоу фесті і справді бачили півМаршрутки! у Космачі нас зустрли, посилили у школі і почалося! відразу познайомилися один із одним! 12 хлопаків та 50 дівок! файні були! надвечір пивко та гітара і тп. на наступний день займалися організацією фесту. зокреам робили нічого. ну просто кайфували! нічого цікавого! ще згодом почався сам фсет! тут прийшлося попрацювати! розводили артистів, помагали і там і сям, реєстрували учасників! але звінсо відпочивали та насолоджувалися усім! 1)прирола 2) гоцули 3)люди файні! 4)усе разом взяте в цей же день виступали гурти Тінь Сонця та Самі свої. такж просто незабутнє враження справив Перфоменс театру Дах та етно-хаос бенду “ДахаБраха”. кажу всім це шось! цілу ніч дивилися старі укр фільми! такж була баня, холодна річка гірська, тепел вино, багато холодного вина, ватра, Лента за лентою, пио, халявне пиво, пиво за гроші, горілка, горілка з новими друзями, просто, для зігрівання, були шашлики, була гуцульька бринза! також були майстер класи коваля, писанки, дримби, трембіти, цимбали , ткацтва! а ще ярмарка! я купив собі справжню Космацьку вишиванку! за 35 грн (не питайте як так дешево!) а найбільше вразило те щ на сільській раді поряд з українським майорів стяг ОУН-УПА! ось як люди дбають про своїх героїв! усе панове напише ще! поки просто кажу шо то було класно! і дарма ви їодили на ту говерлу краще погоцали на гоцульскій фест! о чекайте фоток! їх ми зробили аж 700!

07 травня 2007

Гуляв машиною Карпатами,всюди був за 8 днів,багато бачив,був звісно у Космачі,враження не такі яскраві,як у шановних дописувачів,скажу чесно-на Говерлі НАБАГАТО цікавіше!

Nusya
08 травня 2007

Ех...

08 травня 2007

17 травня 2007 р. Культурно-Мистецький Центр НаУКМА вул. Іллінська, 9 (м. Контрактова площа) початок о 19:00 Вхід 20 грн. На Вас чекає нова концертна програма «Оркестру Янки Козир», що включає абсолютно всі пісні з нового альбому «Мати» та нові костюми, а також виступи мультиінструменталіста Сергія Радзецького (СЮР), музичного проекту “Kallisto”, акапельного співу від «Дівчатника» та проекту “FREDDY MARX”. Хто з Київа, приєднуйтесь!

08 травня 2007

http://rusychi.org/ukr/cd.htm За цим посиланням можна завантажити композиції Русичів з Білгород-Дністровська

11 травня 2007

еееееее.. та не кажіть! Вам було холодно? А ми ночували в наметі! Але і там холодно не було - тепла компанія (інтернаціональна - індус, француз, поляки і купа українців) зігрівала краще всякої ватри! Слава Карпатам, Космачу і організаторам фесту! Давайте ще! Харків приїде!

23 травня 2007

Дякую всім за відгуки! Подорожуйте разом з ЕТНОЕВОЛЮЦІЄЮ! Україна має величезну кількість гарних сіл і містечок! А ми наполегливо працюємо далі! Цьом усіх!

Коментувати
 
 
 

Гостиница Днепропетровск |  Светильники Днепропетровск |  Рекламное агентство |  Сауны Днепропетровска